Ile kosztuje remont komina, czyli jak zaoszczędzić w razie problemów z przewodem?

Sprawny przewód kominowy to absolutna podstawa dla każdego domu wyposażonego w instalację grzewczą opartą o kocioł, gdyż ma on za zadanie bezpieczne odprowadzanie produktów spalin poza obszar mieszkania. Chociaż z konstrukcyjnego punktu widzenia komin wydaje się czymś niezmiernie prostym, to tak naprawdę można bardzo wiele powiedzieć o jego właściwościach. Z racji, że jest to tak ważny element domowego wyposażenia, warto jest bliżej się z nim zaznajomić, a dokładniej zaznajomić z procedurami, które wiążą się z jego ewentualną awarią.

Ile kosztuje remont komina w porównaniu do montażu nowego systemu?

Jak można się domyślić, kwestia ceny remontu komina nie jest czymś jednolitym ani łatwym do przewidzenia. Praktycznie każdy dom w Polsce posiada własny przewód, posiadający nieco inny kształt, z innych materiałów, zamontowany w innym miejscu przez innego specjalistę. To oczywiste, że nawet najlepiej obeznana z tematem osoba, nie będzie w stanie oszacować ceny takich renowacji bez uprzedniej, szczegółowej inspekcji. Co należy w takim razie wziąć pod uwagę, zastanawiając się ile kosztuje remont komina?

  • Skala usterki – Do remontu komina trzeba będzie podejść w nieco inny sposób, jeśli przewód zostanie uszkodzony dogłębnie. W skrajnych przypadkach, wymieniać będziemy musieli wiele partii komina, czego koszty bywają bardzo wysokie.
  • Rodzaj usterki – Czy przewód poddał się korozji, a może jest to uszkodzenie o charakterze mechanicznym, takie jak odkształcona blaszka? O ile zmiany mechaniczne wystarczy wyklepać, rdza w kominie bywa bardzo problematyczna!
  • Typ przewodu – To, jak długi jest komin, jego przebieg, średnica i zastosowane materiały mają ogromne znaczenie dla ostatecznych kosztów, głównie ze względu na potencjalnie dość wysoką cenę niektórych elementów zamiennych.

Reasumując, montaż nowego przewodu niemal w każdym przypadku wychodzi znacznie drożej. Jest to opcja, na którą decyduje się przede wszystkim wtedy, gdy cała instalacja wymaga gruntownych zmian, aby dostosować są do uprzednich modyfikacji kotła bądź samej elewacji. Jeśli napotkaliśmy się zaledwie na awarię, nie ma sensu zbędnie przepłacać.

Aby skutecznie oszacować, ile kosztuje remont komina, należy zastanowić się także nad otaczającą przewód cegłą lub pustakiem. One także wymagają wymiany, a późniejsze otynkowanie i dodatkowe zabezpieczenie zewnętrznych partii przewodu to zadania wyjątkowo ciężkie, szczególnie na budynkach o spadzistym dachu, gdzie robotnicy muszą uciekać się do stosowania specjalnych platform lub podnośników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *