Ochraniacze na rolki – niezbędnik każdego rolkarza

Jazda na rolkach to doskonałe połącznie wysiłku fizycznego z relaksem. Aktywność ta buduje sylwetkę, wzmacnia mięśnie i pozwala zrzucić zbędne kilogramy, a przy tym nie wymaga dużych nakładów finansowych. Żeby w pełni cieszyć się z uroków jazdy na rolkach, należy pamiętać o naszym bezpieczeństwie.

Podczas jazdy na rolkach jesteśmy bowiem narażeni na różne rodzaje kontuzje, aby temu zapobiec należy podjąć odpowiednie kroki, nie tylko przez bezpieczną i rozważna jazdę, ale także należy zaopatrzyć się w komplet ochraniaczy, tj. ochraniacze (zobacz tutaj: https://www.rolki.net.pl/rolki-ochraniacze/) oraz kask. Zapewnią one nie tylko zabezpieczenie przed potłuczeniami i kontuzjami, ale stanowią interesujący atrybut, każdego rolkarza.

Do jazdy na rolkach wyróżniamy następujące rodzaje ochraniaczy:

  • nadgarstki
  • kolana
  • łokcie

Najbardziej narażone na urazy są nadgarstki, ponieważ właśnie z pomocą rąk automatycznie próbujemy amortyzować upadek i to właśnie na nadgarstkach spoczywa największy ciężar podczas upadania na ręce. Odpowiednie ochraniacze na nadgarstki, powinny być wykonane z wysokiej jakości materiału i posiadać odpowiednie usztywnienie, mieć dobrą wentylację i być odpowiednio dopasowane. Powinny posiadać ergonomiczny kształt, oraz mieć odpowiednie rzepy, aby uściskać nadgarstek, aby blokować możliwość ześlizgnięcia się z ręki.

Rzadziej upada się na kolana, ale jeżeli się już tak stanie powstałe kontuzje kolan potrafią dać się we znaki, dlatego należy również je chronić. Ochraniacze na kolana nie posiadają usztywnionej budowy, są miękkie i wytrzymałe. Trzeba dobrze dopasować ten typ ochraniaczy, nie mogą być zbyt luźne, ponieważ będę zsuwać się z nóg.

Dlaczego warto mieć ochraniacze na rolkach?

Ochraniacze na łokcie nie są tak niezbędne jak inne zabezpieczenia, warto je jednak zakładać. Ten typ ochraniaczy w konstrukcji i mocowaniu jest identyczny, jak w przypadku ochraniaczy na kolana. Swoim kształtem powinien być dopasowany do kształtu łokcia.

Kask jest obowiązkowy w przypadku najmłodszych. Warto, także, żeby zakładała go osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z jazdą na rolkach. Decydując się na zakup kasku należy zwrócić uwagę, czy posiada europejski certyfikat bezpieczeństwa, jest to dowód że sprzęt spełnia wszystkie normy i zapewni nam najlepsze bezpieczeństwo.

Należy pamiętać, że nawet najlepsze zabezpieczenia nie dają na 100% bezpieczeństwa, dlatego zawsze należy się kierować zdrowym rozsądkiem oraz nie przeceniać swoich umiejętności. Jeśli dopiero rozpoczynamy jeździć na rolkach warto zakupić od razu cały komplet ochraniaczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *