Opony pneumatyczne – ważny dodatek do wielu kół

Gdy mówi się o wynalazku koła, o kole jako części mechanicznej, dzięki której można nadać konkretnym urządzeniom i sprzętom pożądane właściwości i cechy, ma się zazwyczaj na myśli to, co fachowcy nazywają korpusem albo felgą. Kształt koła jest oczywiście kluczowy, żeby mogła pojawić się możliwość wprowadzenia w ruch jakiegoś pojazdu czy sprzętu – jednak samo koło to czasem za mało, by praca takiego urządzenia odbywała się w płynny sposób, zapewniający komfort użytkownikowi tego pojazdu czy urządzenia.

Takie wsparcie może dać coś, co znajdzie się na powierzchni tocznej koła i pokryje ją całkowicie. Może to być powłoka, utworzona przez lejący się na koło poliuretan, ale może to również być opona.

Opony pneumatyczne, czyli kilka słów o gładkiej jeździe

Opona to nic innego jak gumowe tworzywo, wypełnione powietrzem i nałożone na felgę koła. Dzięki takiemu dodatkowi, koło jest w stanie szybciej pokonać opór, w jakim znajduje się podczas spoczynku. To opona sprawia, że koło łatwiej wprawić w ruch, co więcej to ona czyni samą jazdę bardziej stabilną. Gumowa, wypełniona powietrzem opona świetnie amortyzuje wszelkie wstrząsy, a w konsekwencji sprawia, że korzystanie z pojazdu o kołach z oponami jest maksymalnie komfortowe. Podczas jazdy, to opona przyjmuje na siebie:

  • cały ciężar pojazdu
  • jak również prędkość, jaką rozwija urządzenie.

Prace nad takim udogodnieniem, które podniosłoby jakość korzystania z kół, trwały już od pierwszej połowy XIX wieku, w drugiej połowie tego stulecia eksperymenty były już zwieńczone sukcesami, a w wieku XX korzystano już powszechnie z takich rozwiązań – co więcej, stale proponowano nowe wersje opon, opracowywano różne rodzaje bieżników.

Opony pneumatyczne znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach. Najbardziej popularne rodzaje opon, jakie można skojarzyć, to te samochodowe – to już modele o największych gabarytach. Poza nimi istnieją jeszcze opony, odpowiednie do tego, by wzbogacić rozmaite zestawy jezdne, wózki transportowe, przyczepy czy pomosty przejezdne. Za kółkami, które są wyposażone w opony, muszą rozglądać się także właściciele kosiarek, bo te urządzenia znacznie lepiej radzą sobie w terenie, gdy felgi są otoczone oponami. Opony są sprzedawane zarówno w zestawach z danymi kołami, jak i pojedynczo.

Artykuł powstał we współpracy z: ZABI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *