Studzienki podrynnowe – ważne elementy systemu odwodnień

Odwodnienia liniowe to odpowiedź człowieka na zbytnią hojność natury – bo choć woda jest potrzebnym i pożądanym czynnikiem atmosferycznym, w pewnych okolicznościach może pojawić się w zbyt dużej ilości i zaszkodzić, nawet bardzo poważnie. Kałuże sprawiają, że spacer przez miasto staje się mało komfortowy, wręcz kłopotliwy, ale to dopiero początek problemów. Woda spływająca z dachu, choćby przez rynnę, może podtapiać sam budynek, a to nie skończy się dobrze. Nadmiar wilgoci, która nie ma dokąd ujść, może z czasem niszczyć mury i stworzyć bardzo poważny problem. Właśnie dlatego warto korzystać z udogodnień, jaki są obecnie stosowane w budownictwie.

Studzienki podrynnowe, czyli gdzie znika woda z dachu

Mówiąc o odwodnieniach, zawsze mówi się o systemach: ponieważ pojedyncze elementy nie są jeszcze w stanie rozwiązać problemów z nadmiarem wody. Żeby cały pomysł, dotyczący odprowadzania wilgoci mógł zostać pomyślnie zrealizowany, na i pod powierzchnią gruntu trzeba umieścić właściwie skomponowany labirynt, tworzący wodzie właściwą trasę. Ta droga zaczyna się oczywiście, jak już wspomniano, na powierzchni gruntu. Szczególnie duże dawki wody pojawiają się tuż u wylotu każdej rynny – i to miejsce trzeba uzupełnić o stosowną pomoc.

Sama rynna to już bardzo ważne i użyteczne urządzenie, ponieważ skłania wodę do spływania jednym strumieniem: ale w konsekwencji ten strumień uderza o grunt znajdujący się tuż przy fundamentach budynku. Studzienki podrynnowe umieszcza się tam właśnie po to, by przejmowały wodę i kierowały ją do dalszej części systemu odwodnień. Takie studzienki sporządza się z tworzywa sztucznego – składają się z korpusu, w którym znajduje się koszyk filtrujący wodę zmierzającą ku odpływowi.

Co jeszcze jest ważne przy studzienkach podrynnowych?

Woda, która przepłynie przez studzienkę i dalsze części systemu odwodnień, może zostać odprowadzona w wyznaczone miejsce. Zależnie od intencji i planów właściciela posesji, woda może poprzez kanalizację opuścić jej teren albo trafić do specjalnego zbiornika.

Zebrana deszczówka może zaś zostać wykorzystana na rozmaite sposoby, w duchu prowadzenia ekologicznego gospodarstwa domowego. Pod gruntem można umieścić zbiornik retencyjny, w którym woda poczeka cierpliwie na sposobność, przy której zostanie ponownie wykorzystana. Takie rozwiązanie może przydać się na przykład właścicielom ogrodów: ponieważ zebrana woda deszczowa może posłużyć do podlania ogrodowych roślin czy chociażby trawy. Taki zbiornik może pomieścić nawet kilka tysięcy litrów, a deszczówkę można też wykorzystać do spłukiwania toalety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *