Jak powstaje masło?

Masło to jeden z najpopularniejszym produktów spożywczych – używa się go przede wszystkim do robienia kanapek, ale jest też bardzo ważnym składnikiem bardziej złożonych dań, zarówno tych obiadowych, jak też deserów. To za sprawą masła większość z nas dostarcza swojemu organizmowi codziennej dawki tłuszczu. Warto zaznaczyć, że na nazwę masła zasługuje takie mleczne smarowidło, które powstało na bazie zwierzęcego tłuszczu – z mleka krowiego, koziego lub owczego. To mleko jest bazą do tworzenia masła, a sztukę wyrabiania tego produktu opracowano już w starożytności.

Masło – przysmak północnej Europy

Historia wytwarzania masła jest dłuższa, niż moglibyśmy przypuszczać. Jak odkryli historycy, masło wytwarzali już trzy i pół tysiąca lat przed naszą erą Sumerowie – wykorzystywali je zarówno do jedzenia, jak też do sprawowania obrzędów religijnych czy rytualnych. Kariera masła w dawnej Europie nie była łatwa, bo przypięto mu łatkę pożywienia dla biedaków. Znacznie szybciej przekonali się do niego Hindusi, gdzie szybko stało się smakołykiem i podstawą dla tworzenia kulinariów. Wszyscy Europejczycy polubili masło właściwie dopiero w XVIII wieku – ale gdy już się przyjęło, to na dobre. W Polsce, we właściwie każdym gospodarstwie robiono własne masło – korzystając z maselnicy….

Pod wszystkimi tymi (niekiedy gwarowymi) nazwami kryje się proste urządzenie, dzięki któremu można było sporządzić własne masło:

  • maselnica,
  • masielnica,
  • maśliniczka,
  • maśniczka,
  • kierznia,
  • kierzynka,
  • bijanka

Maselnica składa się z beczki, często wysokiej i smukłej, nakrytej pokrywką z niedużym otworem. W tym otworze umieszczany był bijak, czyli długi drąg zakończony specjalną nadstawką. Tradycyjne produkowanie masła, za pomocą tego rodzaju sprzętu, polega na ubijaniu tłustego masła, które zostało wlane do beczki. Intensywne, regularne ubijanie sprawia, że z mleka wytrąca się tłuszcz, który powoli łączy się w większe grudki. Wszystkie te grudki, wybrane z maselnicy i połączone w jedną całość, pozbawione resztek maślanki, dawały w efekcie gotowe masło.

Taki sposób na tworzenie masła wydaje się należeć już do przeszłości – kostki masła, które są obecnie sprzedawane w sklepach, są już produkowane masowo, w zupełnie innych warunkach. A jednak tradycyjnie wyrabiane masło wciąż pojawia się w naszych domach – za sprawą tych, którzy są przywiązani do tych sprawdzonych sposobów i receptur. Taką tradycyjną formą masła jest nie kostka, ale osełka – podłużny, nieco walcowaty kształt maślanej bryły. Także obecnie jest produkowana przez bryły, ceniące sobie tradycyjne rozwiązania.

Artykuł powstał we współpracy z: http://www.sobikdystrybucja.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *