Zabezpieczanie komina przed ptakami – o to też możesz poprosić kominiarza

Gdy mowa o korzystaniu z usług kominiarza, zazwyczaj mamy na myśli czynności, których nie sposób wykonać samemu, między innymi z uwagi na brak dostatecznego doświadczenia czy profesjonalnego sprzętu. Właściwie każda praca, jaką trzeba wykonać w przestrzeni komina, czyli w niełatwych warunkach i na dość dużej wysokości, jawi się jako zbyt skomplikowana, by samodzielnie jej podołać, ale zajęcie polegające na zabezpieczeniu komina przed ptasimi lokatorami być może nie kojarzy się z najbardziej wymagającym. Mimo tego, warto do takiej misji wynająć kominiarza, bo to on poradzi sobie najsprawniej z tym problemem.

Na czym polega zabezpieczanie komina?

Kominy i szyby wentylacyjne zaskakująco często okazują się atrakcyjnym schronieniem dla zwierząt. Ptaki, zgodnie ze swoimi zwyczajami, szukają dość wysoko miejsc, w których mogłyby uwić gniazda – niestety w miejskiej przestrzeni łatwiej im nieraz znaleźć wysoki budynek mieszkalny, niż atrakcyjne pod tym kątem drzewo. Kominy zresztą skuteczniej chronią mieszkańców gniazda i przed zimnem, i przed upałem, a także wilgocią.

Takie mieszkanie nie jest zbyt bezpieczne dla samych zwierząt, ale przede wszystkim minimalizuje bezpieczeństwo budynku i znajdujących się w nim ludzi – bo przez gniazdo, zwłaszcza takie co roku nadbudowywane, przewód wentylacyjny przestaje być drożny. Ptaki to zresztą nie jedyni nieproszeni goście: zdarza się, że w kominie pojawi się gniazdo os lub że stanie się on schronieniem dla stad much.

Zabezpieczanie komina przed dzikimi lokatorami polega na umieszczeniu w świetle wylotów specjalnych kratek. Już sam wybór odpowiedniego modelu kratki warto pozostawić profesjonaliście, czyli kominiarzowi – bo niestety nie każda z tych dostępnych na rynku rzeczywiście posłuży kominowi. Dobra kratka to taka z odpowiednio dużą liczbą małych otworów – by powietrze miało swobodną drogę, a tym samym utrzymany był dobry ciąg w kominie. Wybierając kratkę, która zwiększy ciśnienie w przewodzie wentylacyjnym, można samemu zafundować sobie sytuację, do której doprowadzają ptaki, umieszczając w kominach gniazda. Ażurowa kratka wentylacyjna może być dodatkowo wzmocniona siatką z włókna szklanego, by skutecznie zamknąć drogę drobniejszym przedstawicielom świata zwierząt do budynku.

Warto wspomnieć, że zamontowanie kratki kominowej (u wylotu lub na bocznych ściankach komina) może być ostatnim etapem pracy kominiarza, który zostanie poproszony o udrożnienie komina. Zabezpieczenie przewodu przed zwierzętami to pewna inwestycja, ale zdecydowanie posłuży dobru obu stron. Zanim jednak się na nią zdecydujesz warto dowiedzieć się ile kosztuje czyszczenie komina w Bielsku-Białej poszerzone o tę usługę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *