Eko-doniczki – co za nimi przemawia?

Rynek doniczek przemysłowych, podobnie jak każdy inny, nie zastyga w jednej, niezmiennej formie. Oczywiście, producenci wciąż proponują swoim klientom rozwiązania, które z uwagi na swoją praktyczność i prostotę sprawdzają się już od kilku dekad – wiodącym i najbardziej popularnym produktem są w tej branży proste doniczki, wykonane z tworzyw sztucznych. Jednak każda rozwijająca się firma musi brać pod uwagę zmieniające się potrzeby i oczekiwania klientów, a nawet trendy dotyczące codziennego trybu życia.

Co nowego w branży?

Klasyczne osłonki plastikowe są sporządzane z tworzyw, które spełniają wszystkie, nawet nieco wygórowane potrzeby roślin i oczekiwania ich hodowców. Wykorzystywane do ich produkcji syntetyki są odporne zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury, a także inne warunki atmosferyczne. Elastyczne, trwałe i pod wieloma względami praktyczne doniczki plastikowe mają jednak obecnie niespodziewaną konkurencję – której pojawienie się należy przypisać przede wszystkim ruchom ekologicznym, trapiącym się tym, że ludzkość produkuje już zbyt wiele plastiku. Jakie są więc te innowacyjne propozycje? Wielu producentów wychodzi z propozycją doniczek biodegradowalnych, czyli takich, które nie pozostawią po sobie śladu w środowisku naturalnym. Ale to nie jedyna zaleta takich doniczek, wykonanych na przykład z torfu. Inne korzyści to chociażby:

  • to, że roślina znajduje się cały czas w środowisku o korzystnym Ph

  • to, że zapewnia korzeniom stały dostęp powietrza

  • to, że proces przesadzania można uprościć – zamierzając zasadzić roślinę w ogrodzie, nie trzeba usuwać jej z doniczki biodegradowalnej

  • to, że bryła korzeniowa nie jest ograniczana przez doniczkę – bo korzenie mogą z łatwością przebić ścianki

  • to, że rozkładająca się w glebie doniczka użyźni ziemię, co wyjdzie na dobre wszystkim roślinom zadomowionym w pobliżu

Oczywiście, swoją dbałość o przyrodę można wyrazić także poprzez wybieranie doniczek z naturalnych materiałów, na przykład drewna. Jednak na taki punkt widzenia może sobie pozwolić przede wszystkim samodzielny hodowca własnego, prywatnego ogrodu. Ci, którzy zajmują się hodowaniem roślin na bardziej masowa skalę zainteresują się raczej tymi rozwiązaniami, które są produkowane masowo – doniczki ekologiczne wpisują się w tę kategorię.

Artykuł powstał we współpracy z FORMPLAST.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *