Poliuretan – zacznijmy go doceniać bardziej!

Począwszy od siedzeń samochodowych po materac i buty do biegania – elastyczną piankę poliuretanową można znaleźć w wielu miejscach, spotykasz ją częściej niż myślisz. Bez tego prawdopodobnie twoje życie byłoby znacznie mniej wygodne. Ale jak to wszystko się zaczęło i jakie są prognozy na najbliższe lata? To bardzo interesujący temat, ale zacznijmy od początku..

Kiedy i jak powstała pianka elastyczna?

Poliuretan został po raz pierwszy wyprodukowany w Leverkusen (Niemcy) już w 1937 roku. Jednak prawdziwa historia elastycznej pianki rozpoczęła się w 1954 roku od pierwszej komercyjnej produkcji w Europie, a wkrótce potem w Stanach Zjednoczonych. Od tego momentu sukces był nie do powstrzymania. W ciągu zaledwie kilku lat elastyczna pianka poliuretanowa stała się materiałem z wyboru w tapicerce meblowej i siedzeniach samochodowych, zyskała również bardzo duży udział w rynku materacy.

Z czasem elastyczna pianka poliuretanowa zdobyła nowe rynki ze względu na swoje wyjątkowe właściwości – dzisiaj można ją znaleźć w wielu różnych zastosowaniach, od gąbek kuchennych po:

Pianka poliuretanowa stała się kluczowa dla naszego codziennego komfortu, a my nigdy tego nie zauważamy!

Jaka jest przewaga komparatywna elastycznej pianki poliuretanowej w porównaniu z jej konkurentami?

Pianka poliuretanowa jest:

  • wszechstronna,

  • lekka,

  • ekonomiczna,

  • trwała.

Różne rodziny pianek poliuretanowych, które zostały opracowane z biegiem czasu, pozwalają producentom opracować praktycznie nieograniczoną gamę typów pianek, każda o specyficznych właściwościach, aby służyć dzisiejszym piankom o wielu zastosowaniach. Żaden inny materiał zastosowany w aplikacjach komfortowych nie może pokryć tego samego szerokiego zakresu zastosowań. Zachowuje swoje właściwości tak dobrze, że produkty wykonane z poliuretanu mogą przetrwać wiele lat.

Ponadto elastyczna pianka ma zalety środowiskowe. Składając się głównie z powietrza, pianka jest wyjątkowo lekka i pomaga w redukcji emisji w zastosowaniach transportowych.

Ale producenci pianek nie spoczywają na laurach. Stale opracowują nowe produkty wykorzystujące wyjątkowe właściwości pianki. W związku z tym, jesteśmy przekonani, że przyszłość pozostanie jasna dla tego rynku.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *