Przygotowanie do górskiej wędrówki

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. To czas, kiedy większość ludzi planuje wypoczynek. To właśnie w miesiącach letnich górskie szlaki są najbardziej przepełnione.

Jednak zanim wyruszysz na górską wędrówkę odpowiednio się do tego przygotuj. Niestety każdego roku ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego mają ręce pełne roboty. Wiele z przykrych sytuacji można by było uniknąć. Wystarczyłoby się odpowiednio przygotować.

Najważniejsze w planowaniu górskich wycieczek jest mierzenie własnych sił. Każdy człowiek powinien zdawać sobie sprawę jakie ma ograniczenia i wybierając trasy dostosowywać je do własnej sprawności fizycznej.

Wybierając się na górską wyprawę warto też spakować kilka rzeczy do plecaka. Oprócz tak oczywistych jak butelka z wodą, czy kurtka przeciwdeszczowa warto zabrać jeszcze kilka rzeczy, które mogą okazać się przydatne. Jednym z nich będzie stabilizator na kostkę. W razie poślizgnięcia się czy potknięcia umożliwi on usztywnienie kostki i bezpieczny powrót do schroniska. Oprócz stabilizatora na kostkę warto zabrać ze sobą również plastry oraz bandaż. Są to rzeczy, które w plecaku zajmują bardzo mało miejsca a nigdy nie wiemy kiedy tak naprawdę będą potrzebne. Jeśli wyruszamy na górską wycieczkę nawet podczas ładnej, słonecznej pogody warto zabrać ze sobą ciepłą bluzę. Pogoda w naszym kraju bywa naprawdę nieprzewidywalna. Poza tym nie zapominajmy również o tym, że wraz z wysokością zmienia się temperatura. Nawet na krótkie wycieczki dobrze jest zabrać ze sobą coś słodkiego. Najlepiej zwykła mleczną czekoladę, która dostarczy organizmowi brakującej energii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *