Nie tylko wędka dla rybaka

Łowienie wielu ludziom kojarzy z siedzeniem z kijem nad brzegiem jeziora, w dodatku w ciszy i czekanie na połów. To jednak błędna myśl, gdyż łowienie ryb jest czymś więcej – to przede wszystkim relaks, wyciszenie i uspokojenie – tak cenne w świecie pełnym pośpiechu i stresu.  Podobnie jest ze sprzętem – dla laików to tylko kij i linka, a dla prawdziwych pasjonatów to pełen komplet profesjonalnego sprzętu z niezbędnymi akcesoriami.

Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę jest wędka – to sprzęt wędkarski, który służy do łowienia ryb. Składa się on z kilku elementów takich jak:

  • Wędzisko;
  • Żyłka przymocowana do wędziska;
  • Haczyk z przynętą;
  • Kołowrotek.

Wybór zwłaszcza dla nowicjuszy może okazać się bardzo trudny – rynek jest bogaty w wiele rodzajów sprzętu wędkarskiego. Najważniejsze jednak, żeby doprać wędkę do swoich możliwości.

Bogactwo wędkarskich akcesoriów

Jak to już jest w każdej dziedzinie, profesjonalny sprzęt wędkarski można kompletować latami, a na rynku wciąż pojawiają się nowości. Oprócz wędki rybak potrzebuje także szereg akcesoriów takich jak: przynęty, zanęty, spławiki, sygnalizatory, koszyczki, żyłki, plecionki, obciążniki, podbieraki, cążki, przypony, haczyki, kotwiczki, stojaki, siedziska, namioty, siatki i wędkarskie ubrania. Oczywiście, wiadomo, że to nie wszystko jest potrzebne, by rozpocząć przygodę z łowieniem ryb.

Najważniejsze i niezbędne są haczyki i żyłki. Mają one kilka rozmiarów i muszą być odpowiednio dopasowane do wędki. Żyłki należy wybierać pod kątem ryb, jakie chcemy łowić – tu duże znaczenie będzie miała grubość i wytrzymałość. Jako najlepsze oceniane są żyłki o grubości jedynie 0,06 mm i wytrzymałości do 0,5 kg. Dodatkowo żyłka musi mieć odpowiednią miękkość – tak żeby prosto rozłożyła się na wodzie, nie zwijała i nie plątała. Haczyk z kolei musi być dobrze dobrany z przynętą. Nie należy też zapomnieć o obciążniku, żeby haczyk z przynętą został zauważony przez ryby. Cały zestaw nie może zaś przekroczyć dopuszczalnej wagi ciężaru wyrzutu, żeby nie uszkodzić wędki.

Podobnie jest z przynętami – tu każdy z doświadczonych rybaków będzie miał swoją opinie na temat przynęt. Najpopularniejszą z nich to:

  • Larwa ochotki;
  • Pinka;
  • Biały robak;
  • Ziarno kukurydzy;
  • Czerwony robak;
  • Rosówka.

Łowienie ryb jest spokojnym i relaksującym zajęciem, ważne, żeby się do niego odpowiednio przygotować – mieć cały niezbędny zestaw. Trzeba pamiętać jednak, że to nie wartość sprzętu wędkarskiego ma największe znaczenie, a nasza pasja i przyjemne spędzanie wolnego czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *