Jak łowić, to tylko wędką z kołowrotkiem

Jednym z niezbędnych elementów podstawowego sprzętu wędkarskiego jest kołowrotek. Bez niego większość wędek jest po prostu bezużyteczna, a zastosowanie go znacznie zwiększa efektywność połowów.

Kołowrotek jest integralną częścią wędki i ma duży wpływ na jakość i skuteczność łowienia. Kołowrotki można podzielić na kilka rodzajów i modeli. Pierwszy podział jest związany ze szpulą, gdzie nawija się żyłkę. Można tu wyróżnić model z ruchomą lub stałą szpulą.

Z ruchomą czy stałą szpulą?

Wersja kołowrotka z ruchomą szpulą, to taka, w której oś jest ustawiona prostopadle do wędziska. Jest solidnie wykonana i bardzo wytrzymała. Najczęściej polecana do wędkarstwa gruntowego, spławikowego, muchowego oraz morskiego. Trzeba jednak pamiętać, że obsługa tego typu kołowrotków może być utrudniona dla początkujących wędkarzy.

Z kolei kołowrotek ze stałą szpulą ma oś ułożoną równolegle do wędki. Sprawdza się to w wędkarstwie morskim i spławikowym. Z tym modelem spokojnie poradzą sobie również nowicjusze. Są równie niezawodne jak z ruchomą szpulą, ale prostsze w obsłudze i bardziej praktyczne.

Hamulce w kołowrotku

Kołowrotki wędkarskie mogą mieć różnie ułożony hamulec – są kołowrotki z hamulcem przednim (górnym) lub tylnym (dolnym). Te pierwsze są prostsze w obsłudze i lżejsze, mają duży zakres regulacji i są bardzo precyzyjne. Zaś kołowrotki z hamulcem tylnym są zdecydowanie niezawodne i łatwiejsze w obsłudze przy holu ryby.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Wybierając odpowiedni dla siebie kołowrotek trzeba pamiętać, by zwrócić uwagę na zaliczamy przełożenie, ilość łożysk, pojemność szpuli oraz masę. Każdy z tych elementów ma duży wpływ na działania kołowrotka i skuteczność łowienia. Po kolei omówimy więc każdy z nich:

  • Przełożenie – czyli jak szybko można zawinąć żyłkę na szpulę, określa ilość obrotów szpuli po jednym pełnym obrocie korbki;
  • ilość łożysk – im jest tych więcej, tym kołowrotek jest bardziej skomplikowany, co z kolei nie przekłada się na jakość sprzętu;
  • pojemność szpuli – to nic innego, jak ilość żyłki, jaka może zostać nawinięta na szpulę. Dla początkujących wystarczy 100 metrów żyłki.
  • Masa – im lżejszy, tym połów będzie bardziej komfortowy, najlepiej, żeby kołowrotek miał około 250 – 350 gramów.

Kołowrotek to kolejny element sprzęty wędkarskiego, który jest niezbędny do rozpoczęcia połowów. Warto więc na zakupy wybrać się z kimś doświadczonym lub wcześniej przetestować sprzęt kogoś znajomego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *